Eaton LY48D24T15CU
SKU: CS4896561MPN: LY48D24T15CUUPC/EAN: 786680032066
Eaton Marine duty encapsulated transformer






$10,770.36
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Marine duty encapsulated transformer, marine duty encapsulated transformer, EPTM, copper, NEMA 3R, 95, 60 Hz, three-phase, 480 V, 240 V, 2 at +2.5% FCAN, 2 at -2.5% FCBN, 115 °C rise, 15 KVA, indoor-outdoor
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | EPTM |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 95 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 240 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 2 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Marine Duty Encapsulated Transformer |
| Volt Ampere Rating | 15 kVA |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
Specifications
| SKU | CS4896561 |
|---|---|
| MPN | LY48D24T15CU |
| UPC/EAN | 786680032066 |





