Eaton LY44M25T30CU
SKU: CS4896559MPN: LY44M25T30CUAlternate Part #: LY30167UPC/EAN: 786680111358
Eaton Marine duty encapsulated transformer

$21,005.15
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Marine duty encapsulated transformer, marine duty encapsulated transformer, EPTM, copper, 243, 60 Hz, three-phase, 440 V, 220 V, 2 at +2.5% FCAN 4 at -2.5% FCBN, 115 °C rise, 30 KVA, indoor-outdoor, 85I30
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | EPTM |
| Frame | 243 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 440 V |
| Secondary Voltage | 220 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Marine Duty Encapsulated Transformer |
| Volt Ampere Rating | 30 kVA |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
| Wiring Connection | 85I30 |
Specifications
| SKU | CS4896559 |
|---|---|
| MPN | LY44M25T30CU |
| Alternate Part # | LY30167 |
| UPC/EAN | 786680111358 |





