Eaton QS20L11S37CU
SKU: CS4977194MPN: QS20L11S37CUAlternate Part #: QS37004UPC/EAN: 786680031892
Eaton Marine duty encapsulated transformer







$47,137.29
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Marine duty encapsulated transformer, marine duty encapsulated transformer, EPM, copper, NEMA 3R, 300A, 60 Hz, single-phase, 240 V, 480 V, 120/240 V, 2 at -5% FCBN X 4 at -2.5% FCBN, 115 °C rise, 37.5 KVA, indoor-outdoor, 248A37Q
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | EPM |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 300A |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 240 V, 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN x 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Marine Duty Encapsulated Transformer |
| Volt Ampere Rating | 37.5 kVA |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
| Wiring Connection | 248A37Q |
Specifications
| SKU | CS4977194 |
|---|---|
| MPN | QS20L11S37CU |
| Alternate Part # | QS37004 |
| UPC/EAN | 786680031892 |





