Eaton LY48M25T45CU
SKU: CS4896602MPN: LY48M25T45CUAlternate Part #: LY45117UPC/EAN: 786680111365
Eaton Marine duty encapsulated transformer

$27,458.03
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Marine duty encapsulated transformer, marine duty encapsulated transformer, EPTM, copper, 244, 60 Hz, three-phase, 480 V, 220 V, 2 at +2.5% FCAN 4 at -2.5% FCBN, 115 °C rise, 45 KVA, indoor-outdoor, 85A45
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | EPTM |
| Frame | 244 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 220 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Marine Duty Encapsulated Transformer |
| Volt Ampere Rating | 45 kVA |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
| Wiring Connection | 85A45 |
Specifications
| SKU | CS4896602 |
|---|---|
| MPN | LY48M25T45CU |
| Alternate Part # | LY45117 |
| UPC/EAN | 786680111365 |




