Eaton LY48D28T09CU
SKU: CS4896563MPN: LY48D28T09CUAlternate Part #: LY09008UPC/EAN: 786680031984
Eaton Marine duty encapsulated transformer






$7,569.58
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Marine duty encapsulated transformer, marine duty encapsulated transformer, EPTM, copper, NEMA 3R, 103, 60 Hz, three-phase, 480 V, 208Y/120 V, 2 at +2.5% FCAN, 2 at -2.5% FCBN, 115 °C rise, 9 KVA, indoor-outdoor, 72B09L
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | EPTM |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 103 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 2 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Marine Duty Encapsulated Transformer |
| Volt Ampere Rating | 9 kVA |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
| Wiring Connection | 72B09L |
Specifications
| SKU | CS4896563 |
|---|---|
| MPN | LY48D28T09CU |
| Alternate Part # | LY09008 |
| UPC/EAN | 786680031984 |




