Eaton LY48M28T30CU
SKU: CS4896605MPN: LY48M28T30CUAlternate Part #: LY30006UPC/EAN: 786680032004
Eaton Marine duty encapsulated transformer






$18,268.86
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Marine duty encapsulated transformer, marine duty encapsulated transformer, EPTM, copper, NEMA 3R, 243, 60 Hz, three-phase, 480 V, 208Y/120 V, 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN, 115 °C rise, 30 KVA, indoor-outdoor, 84A30L
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | EPTM |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 243 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Marine Duty Encapsulated Transformer |
| Volt Ampere Rating | 30 kVA |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
| Wiring Connection | 84A30L |
Specifications
| SKU | CS4896605 |
|---|---|
| MPN | LY48M28T30CU |
| Alternate Part # | LY30006 |
| UPC/EAN | 786680032004 |




