Eaton QCGFEP1020W2
SKU: CS4976611MPN: QCGFEP1020W2Alternate Part #: 8789C11G22UPC/EAN: 786679414309
Eaton QC GFCI circuit breaker





$403.46
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton QC GFCI circuit breaker, Equipment protector, Auxiliary switch, 30 mA trip sensitivity, 25 A, 10 kAIC, Single-pole, 120 V, Non-Interchangeable, Cable-in/cable-out, Breaker type QCGF
Attributes
| Amperage Rating | 20 A |
| Circuit Breaker Type | QCGF |
| Connection | Cable-in/cable-out |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Number Of Poles | Single-pole |
| Special Features | Auxiliary switch, 30 mA trip sensitivity |
| Trip Type | Non-Interchangeable |
| Type | Equipment protector |
| Voltage Rating | 120 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4976611 |
|---|---|
| MPN | QCGFEP1020W2 |
| Alternate Part # | 8789C11G22 |
| UPC/EAN | 786679414309 |



