Eaton QCGFT1030T1
SKU: CS4976642MPN: QCGFT1030T1UPC/EAN: 786679140000
Eaton QC GFCI circuit breaker





$1,080.29
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton QC GFCI circuit breaker,Ground fault circuit breaker,Ring lug,30A,10 kAIC,Single-pole,120/240V,Non-Interchangeable,5 mA Trip sensitivity,QCGF
Attributes
| Amperage Rating | 30 A |
| Circuit Breaker Type | QCGF |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Mounting Method | Bolt-on |
| Number Of Poles | Single-pole |
| Special Features | Ring lug |
| Trip Rating | 5 mA trip sensitivity |
| Trip Type | Non-Interchangeable |
| Type | Ground fault circuit breaker |
| Voltage Rating | 120/240 V |
| Voltage Rating Uom | KVA |
Specifications
| SKU | CS4976642 |
|---|---|
| MPN | QCGFT1030T1 |
| UPC/EAN | 786679140000 |









