Eaton QCGFT1010W2
SKU: CS4976636MPN: QCGFT1010W2Alternate Part #: 8789C10G86UPC/EAN: 786685894676
Eaton QC GFCI circuit breaker





$363.14
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton QC GFCI circuit breaker, Equipment protector, 30 mA Trip sensitivity, 15 A, 10 kAIC, Single-pole, 120 V, Non-Interchangeable, Cable-in/cable-out, Breaker type QCGF
Attributes
| Amperage Rating | 10 A |
| Capacity | 10 kAIC |
| Circuit Breaker Type | CH |
| Connection | Cable-in/cable-out |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Number Of Poles | Single-pole |
| Protection | Ground fault, 5 mA |
| Type | Industrial circuit breaker |
| Voltage Rating | 120 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4976636 |
|---|---|
| MPN | QCGFT1010W2 |
| Alternate Part # | 8789C10G86 |
| UPC/EAN | 786685894676 |





