Eaton QCGFT1020T
SKU: CS4976639MPN: QCGFT1020TUPC/EAN: 786679139882
Eaton QC GFCI circuit breaker







$817.25
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton QC GFCI circuit breaker,Ground fault circuit breaker,5 mA Trip sensitivity, ring lug,20A,10 kAIC,Single-pole,120/240V,Non-Interchangeable,QCGF
Attributes
| Amperage Rating | 20 A |
| Circuit Breaker Type | QCGF |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Mounting Method | Bolt-on |
| Number Of Poles | Single-pole |
| Special Features | 5 mA Trip sensitivity, ring lug |
| Trip Type | Non-Interchangeable |
| Type | Ground fault circuit breaker |
| Voltage Rating | 120/240 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4976639 |
|---|---|
| MPN | QCGFT1020T |
| UPC/EAN | 786679139882 |









