Eaton QCGFEP2015T
SKU: CS4976620MPN: QCGFEP2015TAlternate Part #: 7804C71G05UPC/EAN: 786679046197
Eaton QC GFCI circuit breaker





$939.42
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton QC GFCI circuit breaker, Equipment protector, Ring or spade lug terminals, 30 mA trip sensitivity, 20 A, 10 kAIC, Two-pole, 120/240 V, Non-Interchangeable, Cable-in/cable-out, Breaker type QCGF, Line and load side
Attributes
| Amperage Rating | 15 A |
| Circuit Breaker Type | QCGF |
| Connection | Cable-in/cable-out |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Special Features | Ring or spade lug terminals, 30 mA trip sensitivity |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Non-Interchangeable |
| Type | Equipment protector |
| Voltage Rating | 120/240 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4976620 |
|---|---|
| MPN | QCGFEP2015T |
| Alternate Part # | 7804C71G05 |
| UPC/EAN | 786679046197 |







