Eaton QCGFT1020T1
SKU: CS4976640MPN: QCGFT1020T1UPC/EAN: 786679139998
Eaton QC GFCI circuit breaker







$934.28
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton QC GFCI circuit breaker,Ground fault circuit breaker,Ring lug,20A,10 kAIC,Single-pole,120/240V,Non-Interchangeable,5 mA Trip sensitivity,QCGF
Attributes
| Amperage Rating | 20 A |
| Circuit Breaker Type | QCGF |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Mounting Method | Bolt-on |
| Number Of Poles | Single-pole |
| Special Features | Ring lug |
| Trip Rating | 5 mA trip sensitivity |
| Trip Type | Non-Interchangeable |
| Type | Ground fault circuit breaker |
| Voltage Rating | 120/240 V |
| Voltage Rating Uom | KVA |
Specifications
| SKU | CS4976640 |
|---|---|
| MPN | QCGFT1020T1 |
| UPC/EAN | 786679139998 |









