Eaton QCGFT1020
SKU: CS4976638MPN: QCGFT1020UPC/EAN: 786680130618
Eaton QC GFCI circuit breaker







Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton QC GFCI circuit breaker, Industrial circuit breaker, 25 A, 10 kAIC, Single-pole, 120/240 V, Cable-in/cable out, Breaker type QCGFT, 10 kAIC, Ground fault, 5 mA
Attributes
| Amperage Rating | 20 A |
| Capacity | 10 kAIC |
| Circuit Breaker Type | CH |
| Connection | Cable-in/cable-out |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Number Of Poles | Single-pole |
| Protection | Ground fault, 5 mA |
| Type | Industrial circuit breaker |
| Voltage Rating | 120/240 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4976638 |
|---|---|
| MPN | QCGFT1020 |
| UPC/EAN | 786680130618 |




