Eaton QCGFT1010W1
SKU: CS4976635MPN: QCGFT1010W1Alternate Part #: 8789C10G85UPC/EAN: 786685894669
Eaton QC GFCI circuit breaker





$363.60
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton QC GFCI circuit breaker, Industrial circuit breaker, 10 A, 10 kAIC, Single-pole, 120 V, Cable-in/cable out, Breaker type QCHGFT, 10 kAIC, Ground fault, 5 mA
Attributes
| Alarm Type | Bell |
| Amperage Rating | 10 A |
| Capacity | 10 kAIC |
| Circuit Breaker Type | CH |
| Connection | Cable-in/cable-out |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Number Of Poles | Single-pole |
| Protection | Ground fault, 5 mA |
| Type | Industrial circuit breaker |
| Voltage Rating | 120 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4976635 |
|---|---|
| MPN | QCGFT1010W1 |
| Alternate Part # | 8789C10G85 |
| UPC/EAN | 786685894669 |




