Eaton N48M28T09
SKU: CS4903617MPN: N48M28T09Alternate Part #: N09400UPC/EAN: 786680053351
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer







$7,048.03
UnitAvailable on backorder
Product Details
K-Factor nonlinear ventilated transformer K-13, Three-phase, PV: 480V, Taps: 2 at 0.025 FCAN, 4 at -0.025 FCBN, SV: 208Y/120V, 150°C, 9 kVA, Al windings, Elec. Shield, Frame: 912B
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | K-13 |
| Frame | 912B |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 9 kVA |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Special Features | Electrostatically Shielded |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Ventilated transformer |
| Weathershield | WS38 |
Specifications
| SKU | CS4903617 |
|---|---|
| MPN | N48M28T09 |
| Alternate Part # | N09400 |
| UPC/EAN | 786680053351 |
