Eaton N44M31T09
SKU: CS4903407MPN: N44M31T09Alternate Part #: N09412UPC/EAN: 786680056178
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer







$7,168.28
UnitAvailable on backorder
Product Details
K-Factor Non Linear Transformer, Ventilated, K-13, Three-phase, PV: 440V, Taps: 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN, SV: 220Y/127V, 150°C, 9 kVA, Al windings , Elec. Shield, Frame: 912B, uses WS38
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | K-13 |
| Frame | 912B |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 9 kVA |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 440 V |
| Secondary Voltage | 220Y/127 V |
| Special Features | Electrostatically Shielded |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Ventilated transformer |
| Weathershield | WS38 |
Specifications
| SKU | CS4903407 |
|---|---|
| MPN | N44M31T09 |
| Alternate Part # | N09412 |
| UPC/EAN | 786680056178 |
