Eaton N38M37T09XCU
SKU: CS4903363MPN: N38M37T09XCUAlternate Part #: N09411UPC/EAN: 786680051722
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer







$15,318.60
UnitAvailable on backorder
Product Details
K-Factor Non Linear Transformer, Ventilated, K-13, Three-phase, PV: 380V, Taps: 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN, SV: 380Y/220V, 150°C, 9 kVA, Cu windings, Elec. Shield, Frame: 912B, uses WS38
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | K-13 |
| Frame | 912B |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Kva Rating | 9 kVA |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 380 V |
| Secondary Voltage | 380Y/220 V |
| Special Features | Electrostatically Shielded |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Ventilated transformer |
| Weathershield | WS38 |
Specifications
| SKU | CS4903363 |
|---|---|
| MPN | N38M37T09XCU |
| Alternate Part # | N09411 |
| UPC/EAN | 786680051722 |

