Eaton N48G28T09CU
SKU: CS4903458MPN: N48G28T09CUAlternate Part #: N09418UPC/EAN: 786680097027
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer







$17,850.53
UnitAvailable on backorder
Product Details
K-Factor Non Linear Transformer, Ventilated, K-13, Three-phase, PV: 480V, Taps: 2 at -5% FCBN, SV: 208Y/120V, 150°C, 9 kVA, Cu windings, Elec. Shield, Frame: 912B, uses WS38
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | K-13 |
| Frame | 912B |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 9 kVA |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Special Features | Electrostatically Shielded |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Ventilated transformer |
| Weathershield | WS38 |
Specifications
| SKU | CS4903458 |
|---|---|
| MPN | N48G28T09CU |
| Alternate Part # | N09418 |
| UPC/EAN | 786680097027 |
