Eaton N38M28T75XCU
SKU: CS4903362MPN: N38M28T75XCUAlternate Part #: N75423UPC/EAN: 786680093906
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer







$20,181.14
UnitAvailable on backorder
Product Details
K-Factor nonlinear ventilated transformer K-13, Three-phase, PV: 380V, Taps: 2 at 0.025 FCAN, 4 at -0.025 FCBN, SV: 208Y/120V, 150°C, 75 kVA, Cu windings, Elec. Shield, Frame: 916A
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | K-13 |
| Frame | 916A |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Kva Rating | 75 kVA |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 380 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Special Features | Electrostatically Shielded |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Ventilated transformer |
| Weathershield | WS19 |
Specifications
| SKU | CS4903362 |
|---|---|
| MPN | N38M28T75XCU |
| Alternate Part # | N75423 |
| UPC/EAN | 786680093906 |


