Eaton N39M28T15XAFCULS42
SKU: CS4903372MPN: N39M28T15XAFCULS42Alternate Part #: N15410AFUPC/EAN: 786680076817
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer







$17,590.00
UnitAvailable on backorder
Product Details
K-Factor nonlinear ventilated transformer K-13, Three-phase, PV: 400V, Taps: 2 at 0.025 FCAN, 4 at -0.025 FCBN, SV: 208Y/120V, 150°C, 15 kVA , Cu windings, Elec. Shield
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | K-13 |
| Frame | 912B |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Kva Rating | 15 kVA |
| Modification 1 | Low sound 42 dB |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 400 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Special Features | Electrostatically Shielded |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Ventilated transformer |
| Weathershield | WS38 |
Specifications
| SKU | CS4903372 |
|---|---|
| MPN | N39M28T15XAFCULS42 |
| Alternate Part # | N15410AF |
| UPC/EAN | 786680076817 |
