Eaton HD20E92
SKU: CS4880634MPN: HD20E92Alternate Part #: HD20402UPC/EAN: 786685267029
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer







$7,267.86
UnitAvailable on backorder
Product Details
K-Factor nonlinear ventilated transformer K-4, Three-phase, PV: 460V, Taps: 2 at 0.025 FCAN, 2 at -0.025 FCBN, SV: 460Y/266V, 150°C, 20 kVA, Al windings , Elec. Shield, Frame: 912B
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | K-4 |
| Frame | 912B |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 460 V |
| Secondary Voltage | 460Y/266 V |
| Special Features | Electrostatically Shielded |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 2 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Ventilated transformer |
| Weathershield | WS38 |
Specifications
| SKU | CS4880634 |
|---|---|
| MPN | HD20E92 |
| Alternate Part # | HD20402 |
| UPC/EAN | 786685267029 |

