Eaton N43M28T30XAFCUSRLS42
SKU: CS4903402MPN: N43M28T30XAFCUSRLS42Alternate Part #: N30418AFSRUPC/EAN: 786680102714
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer







$27,697.74
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Nonlinear vent’d xfmr, KT-13, Three-phase, PV: 416V, Taps: 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN, SV: 208Y/120V, 150°C, 30 kVA, Cu windings, FR912B, 283L, WS38, Electrostatically shielded, 50/60 Hz, NEMA 2, Fungus proof
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | KT-13 |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | 912B |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Kva Rating | 30 kVA |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 416 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Special Features | Electrostatically shielded |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Nonlinear, ventilated transformer |
| Weathershield | WS38 |
| Wiring Connection | 283L |
Specifications
| SKU | CS4903402 |
|---|---|
| MPN | N43M28T30XAFCUSRLS42 |
| Alternate Part # | N30418AFSR |
| UPC/EAN | 786680102714 |

