Eaton MD93E92BES
SKU: CS4897447MPN: MD93E92BESAlternate Part #: D93403UPC/EAN: 786680060878
Eaton Motor drive isolation ventilated transformer







$21,588.11
UnitAvailable on backorder
Product Details
Drive Isolation Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 460 delta, Taps: 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN, SV: 460Y/266V, 80°C, 93 kVA, Al windings, Elec. Shield, Frame: 916A, uses WS19
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DT-3 |
| Frame | 916A |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 460 V |
| Secondary Voltage | 460Y/266 V |
| Special Features | Electrostatically shielded |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 80 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution, Drive Isolation Transformer |
| Volt Ampere Rating | 93 kVA |
| Weathershield | WS19 |
Specifications
| SKU | CS4897447 |
|---|---|
| MPN | MD93E92BES |
| Alternate Part # | D93403 |
| UPC/EAN | 786680060878 |
