Eaton MD34E79B
SKU: CS4897309MPN: MD34E79BAlternate Part #: D34405UPC/EAN: 786680057533
Eaton Motor drive isolation ventilated transformer







$10,723.69
UnitAvailable on backorder
Product Details
Drive Isolation Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 480 delta, Taps: 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN, SV: 480Y/277, 80°C, 34 kVA, Al windings, Frame: 914D, uses WS39
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DT-3 |
| Frame | 914D |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 480Y/277 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 80 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution, Drive Isolation Transformer |
| Volt Ampere Rating | 34 kVA |
| Weathershield | WS39 |
Specifications
| SKU | CS4897309 |
|---|---|
| MPN | MD34E79B |
| Alternate Part # | D34405 |
| UPC/EAN | 786680057533 |

