Eaton MD63E96
SKU: CS4897397MPN: MD63E96Alternate Part #: D63515UPC/EAN: 786680338564
Eaton Motor drive isolation ventilated transformer

$6,845.76
UnitAvailable on backorder
Product Details
Dry Type Distribution Motor Drive Isolation Transformer DT-3 Three-phase 575 DELTA 1 at +5% FCAN 1 at -5% FCBN 575Y/332V 150°C 63 kVA Aluminum windings 914D 286H WS39 60 Hz 50 hp
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DT-3 |
| Frame | 914D |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 63 kVA |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 575 V |
| Secondary Voltage | 575Y/332 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Motor Drive Isolation Transformer |
| Weathershield | WS39 |
| Wiring Connection | 286H |
Specifications
| SKU | CS4897397 |
|---|---|
| MPN | MD63E96 |
| Alternate Part # | D63515 |
| UPC/EAN | 786680338564 |

