Eaton MD75E68ES
SKU: CS4897411MPN: MD75E68ESAlternate Part #: D75506UPC/EAN: 786685266992
Eaton Motor drive isolation ventilated transformer







$11,985.57
UnitAvailable on backorder
Product Details
Drive Isolation Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 460 delta, Taps: 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN, SV: 208Y/120, 150°C, 75 kVA, Al windings, Elec. Shield, Frame: 914D, uses WS39
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DT-3 |
| Frame | 914D |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 460 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Special Features | Electrostatically shielded |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution, Drive Isolation Transformer |
| Volt Ampere Rating | 75 kVA |
| Weathershield | WS39 |
Specifications
| SKU | CS4897411 |
|---|---|
| MPN | MD75E68ES |
| Alternate Part # | D75506 |
| UPC/EAN | 786685266992 |
