Eaton MD51E83FCU
SKU: CS4897357MPN: MD51E83FCUAlternate Part #: D51512UPC/EAN: 786680087202
Eaton Motor drive isolation ventilated transformer







$16,202.32
UnitAvailable on backorder
Product Details
Drive Isolation Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 208 delta, Taps: 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN, SV: 208Y/120V, 115°C, 51 kVA, Cu windings, Frame: 914D, uses WS39
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | DT-3 |
| Frame | 914D |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 208 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution, Drive Isolation Transformer |
| Volt Ampere Rating | 51 kVA |
| Weathershield | WS39 |
Specifications
| SKU | CS4897357 |
|---|---|
| MPN | MD51E83FCU |
| Alternate Part # | D51512 |
| UPC/EAN | 786680087202 |
