Eaton MD51E99
SKU: CS4897371MPN: MD51E99Alternate Part #: D51514UPC/EAN: 786680093371
Eaton Motor drive isolation ventilated transformer







$8,375.83
UnitAvailable on backorder
Product Details
Drive Isolation Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 480 delta, Taps: 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN, SV: 480 delta, 150°C, 51 kVA, Al windings, Frame: 914D, uses WS39
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DT-3 |
| Frame | 914D |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 480 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution, Drive Isolation Transformer |
| Volt Ampere Rating | 51 kVA |
| Weathershield | WS39 |
Specifications
| SKU | CS4897371 |
|---|---|
| MPN | MD51E99 |
| Alternate Part # | D51514 |
| UPC/EAN | 786680093371 |
