Eaton MD75E97
SKU: CS4897428MPN: MD75E97Alternate Part #: D75510UPC/EAN: 786680075117
Eaton Motor drive isolation ventilated transformer







$10,890.78
UnitAvailable on backorder
Product Details
Drive Isolation Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 575 delta, Taps: 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN, SV: 480 delta, 150°C, 75 kVA, Al windings, Frame: 914D, uses WS39
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DT-3 |
| Frame | 914D |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 575 V |
| Secondary Voltage | 480 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution, Drive Isolation Transformer |
| Volt Ampere Rating | 75 kVA |
| Weathershield | WS39 |
Specifications
| SKU | CS4897428 |
|---|---|
| MPN | MD75E97 |
| Alternate Part # | D75510 |
| UPC/EAN | 786680075117 |

