Eaton MD51D79ES
SKU: CS4897352MPN: MD51D79ESAlternate Part #: D51509UPC/EAN: 786680064814
Eaton Motor drive isolation ventilated transformer







$16,984.69
UnitAvailable on backorder
Product Details
Drive Isolation Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 480 delta, Taps: 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN, SV: 480Y/277, 150°C, 51 kVA, Al windings, Elec. Shield, Frame: 914D, uses WS39
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DT-3 |
| Frame | 914D |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 480Y/277 V |
| Special Features | Electrostatically shielded |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution, Drive Isolation Transformer |
| Volt Ampere Rating | 51 kVA |
| Weathershield | WS39 |
Specifications
| SKU | CS4897352 |
|---|---|
| MPN | MD51D79ES |
| Alternate Part # | D51509 |
| UPC/EAN | 786680064814 |
