Eaton H48M28T09CU
SKU: CS4890247MPN: H48M28T09CUAlternate Part #: H09402UPC/EAN: 786680056338
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer







$10,735.71
UnitAvailable on backorder
Product Details
K-Factor Non Linear Transformer, Ventilated, K-4, Three-phase, PV: 480V, Taps: 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN, SV: 208Y/120V, 150°C, 9 kVA, Cu windings, Elec. Shield, Frame: 912B, uses WS38
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | K-4 |
| Frame | 912B |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Special Features | Electrostatically Shielded |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Volt Ampere Rating | 9 kVA |
| Weathershield | WS38 |
Specifications
| SKU | CS4890247 |
|---|---|
| MPN | H48M28T09CU |
| Alternate Part # | H09402 |
| UPC/EAN | 786680056338 |
