Eaton GD11E79CUF
SKU: CS4878695MPN: GD11E79CUFAlternate Part #: GD13400UPC/EAN: 786680093463
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer







$10,306.01
UnitAvailable on backorder
Product Details
K-Factor Non Linear Transformer, Ventilated, K-20, Three-phase, PV: 480V, Taps: 2 at +2.5% FCAN, 2 at -2.5% FCBN, SV: 480Y/277V, 115°C, 11 kVA, Cu windings, Elec. Shield, Frame: 912B, uses WS38
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | K-20 |
| Frame | 912B |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 480Y/277 V |
| Special Features | Electrostatically Shielded |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 2 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Volt Ampere Rating | 11 kVA |
| Weathershield | WS38 |
Specifications
| SKU | CS4878695 |
|---|---|
| MPN | GD11E79CUF |
| Alternate Part # | GD13400 |
| UPC/EAN | 786680093463 |

