Eaton H48G28T09
SKU: CS4890129MPN: H48G28T09Alternate Part #: H09403UPC/EAN: 786680062827
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer







$6,794.17
UnitAvailable on backorder
Product Details
K-Factor Non Linear Transformer, Ventilated, K-4, Three-phase, PV: 480V, Taps: 2 at -5% FCBN, SV: 208Y/120V, 150°C, 9 kVA, Al windings, Elec. Shield, Frame: 912B, uses WS38
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | K-4 |
| Frame | 912B |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Special Features | Electrostatically Shielded |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Volt Ampere Rating | 9 kVA |
| Weathershield | WS38 |
Specifications
| SKU | CS4890129 |
|---|---|
| MPN | H48G28T09 |
| Alternate Part # | H09403 |
| UPC/EAN | 786680062827 |
