Eaton HM2P400X5D08Z07
SKU: CS4885733MPN: HM2P400X5D08Z07UPC/EAN: 782114867921
Eaton molded case circuit breaker accessory motor circuit protector

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton molded case circuit breaker accessory motor circuit protector,circuit breaker accessory motor circuit protector,Motor circuit protector,400 A,Two-pole,Frame J-K,2000-4000 A,600 V,250 Vdc,Series C,T350K line and load (A and B phase)
Attributes
| Amperage Rating | 400 A |
| Frame Size | Frame J-K |
| Magnetic Trip Range | 2000-4000 A |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | T350K line and load (A and B phase) |
| Type | Motor circuit protector |
| Voltage Max | 600 V, 250 Vdc |
| Voltage Max Uom | INH |
Specifications
| SKU | CS4885733 |
|---|---|
| MPN | HM2P400X5D08Z07 |
| UPC/EAN | 782114867921 |


