Eaton HM2P400X5D08M01Z07
SKU: CS4885732MPN: HM2P400X5D08M01Z07Alternate Part #: SPECIAL722UPC/EAN: 786679106846
Eaton molded case circuit breaker accessory motor circuit protector

$6,228.65
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton molded case circuit breaker accessory motor circuit protectoraccessory motor circuit protector,Motor circuit protector,400 A,Frame J-K,2000-4000 A,600 V,250 Vdc,Series C,Two-pole,T350K line and load (A and B phase)
Attributes
| Amperage Rating | 400 A |
| Frame Size | Frame J-K |
| Magnetic Trip Range | 2000-4000 A |
| Mounting Hardware | Three-pole english thread base mounting hardware |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | T350K line and load (A and B phase) |
| Type | Motor circuit protector |
| Voltage Max | 600 V, 250 Vdc |
| Voltage Max Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4885732 |
|---|---|
| MPN | HM2P400X5D08M01Z07 |
| Alternate Part # | SPECIAL722 |
| UPC/EAN | 786679106846 |

