Eaton HM2P250K5D08
SKU: CS4885700MPN: HM2P250K5D08UPC/EAN: 782114867884
Eaton molded case circuit breaker accessory motor circuit protector

Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton molded case circuit breaker accessory motor circuit protector,Eaton molded case circuit breaker accessory motor circuit protector,Motor circuit protector,250 A,Two-pole,Frame J-K,1000-2000 A,600 V,250 Vdc,Series C,AandB phase load
Attributes
| Amperage Rating | 250 A |
| Frame Size | Frame J-K |
| Magnetic Trip Range | 1000-2000 A |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | A&B phase load |
| Type | Motor circuit protector |
| Voltage Max | 600 V, 250 Vdc |
| Voltage Max Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4885700 |
|---|---|
| MPN | HM2P250K5D08 |
| UPC/EAN | 782114867884 |
