Eaton HM2P400W5
SKU: CS4885727MPN: HM2P400W5Alternate Part #: 1492D96G18UPC/EAN: 786679073209
Eaton molded case circuit breaker accessory motor circuit protector




$5,432.64
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton molded case circuit breaker accessory motor circuit protector,Eaton molded case circuit breaker accessory motor circuit protector,Motor circuit protector,400 A,Two-pole,Frame J-K,1250-2500 A,600 V,250 Vdc,Series C,Line and load
Attributes
| Amperage Rating | 400 A |
| Frame Size | Frame J-K |
| Magnetic Trip Range | 1250-2500 A |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | Line and load |
| Type | Motor circuit protector |
| Voltage Max | 600 V, 250 Vdc |
| Voltage Max Uom | INH |
Specifications
| SKU | CS4885727 |
|---|---|
| MPN | HM2P400W5 |
| Alternate Part # | 1492D96G18 |
| UPC/EAN | 786679073209 |

