Eaton HM2P400D5
SKU: CS4885716MPN: HM2P400D5Alternate Part #: 1492D96G12UPC/EAN: 786679034361
Eaton molded case circuit breaker accessory motor circuit protector

$5,432.64
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton molded case circuit breaker accessory motor circuit protector, Motor circuit protector, 400 A, Two-pole, Frame J-K, 500-1000 A, 600 V, 250 Vdc, Series C, Line and load
Attributes
| Amperage Rating | 400 A |
| Frame Size | Frame J-K |
| Magnetic Trip Range | 500-1000 A |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | Line and load |
| Type | Motor circuit protector |
| Voltage Max | 600 V, 250 Vdc |
| Voltage Max Uom | INH |
Specifications
| SKU | CS4885716 |
|---|---|
| MPN | HM2P400D5 |
| Alternate Part # | 1492D96G12 |
| UPC/EAN | 786679034361 |

