Eaton HM2P250L5WM01
SKU: CS4885708MPN: HM2P250L5WM01UPC/EAN: 786679113844
Eaton molded case circuit breaker accessory motor circuit protector

$2,471.83
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton molded case circuit breaker accessory motor circuit protector, Eaton molded case circuit breaker accessory motor circuit protector, Motor circuit protector, 250 A, Two-pole, Frame J-K, 1125-2250 A, 600 V, 250 Vdc, Series C, Without
Attributes
| Amperage Rating | 250 A |
| Frame Size | Frame J-K |
| Magnetic Trip Range | 1125-2250 A |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | Without |
| Type | Motor circuit protector |
| Voltage Max | 600 V, 250 Vdc |
| Voltage Max Uom | INH |
Specifications
| SKU | CS4885708 |
|---|---|
| MPN | HM2P250L5WM01 |
| UPC/EAN | 786679113844 |
