Eaton HM2P250W5
SKU: CS4885713MPN: HM2P250W5Alternate Part #: 1491D89G19UPC/EAN: 786679151181
Eaton molded case circuit breaker accessory motor circuit protector

$3,466.33
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton molded case circuit breaker accessory motor circuit protector,Eaton molded case circuit breaker accessory motor circuit protector,Motor circuit protector,250 A,Two-pole,Frame J-K,1250-2500 A,600 V,250 Vdc,Series C,Line and load
Attributes
| Amperage Rating | 250 A |
| Frame Size | Frame J-K |
| Magnetic Trip Range | 1250-2500 A |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | Line and load |
| Type | Motor circuit protector |
| Voltage Max | 600 V, 250 Vdc |
| Voltage Max Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4885713 |
|---|---|
| MPN | HM2P250W5 |
| Alternate Part # | 1491D89G19 |
| UPC/EAN | 786679151181 |


