Eaton HM2P250A5C
SKU: CS4885691MPN: HM2P250A5CAlternate Part #: 1491D89G20UPC/EAN: 786679067413
Eaton molded case circuit breaker accessory motor circuit protector

$2,444.94
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton molded case circuit breaker accessory motor circuit protector, circuit breaker accessory motor circuit protector,Motor circuit protector,250 A,Two-pole,Frame J-K,350-700 A,600 V,250 Vdc,Series C,Line and load,Non-aluminum
Attributes
| Amperage Rating | 250 A |
| Frame Size | Frame J-K |
| Magnetic Trip Range | 350-700 A |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Series | Series C |
| Terminal Material | Non-aluminum |
| Terminals | Line and load |
| Type | Motor circuit protector |
| Voltage Max | 600 V, 250 Vdc |
| Voltage Max Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4885691 |
|---|---|
| MPN | HM2P250A5C |
| Alternate Part # | 1491D89G20 |
| UPC/EAN | 786679067413 |


