Eaton HMCPS100R3
SKU: CS4882469MPN: HMCPS100R3Alternate Part #: 6601C86G55UPC/EAN: 786679032770
Eaton molded case circuit breaker accessory motor protection
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton molded case circuit breaker accessory motor protection, Motor circuit protector, 100 A, Three-pole, Electric starters, Frame F, 300-1000 A, 600 V, 250 Vdc, Series C
Attributes
| Amperage Rating | 100 A |
| Frame Size | Frame F |
| Magnetic Trip Range | 300-1000 A |
| Type | Motor circuit protector |
| Used With | Electric starters |
| Voltage Max | 600 V, 250 Vdc |