Eaton HMCP100R3D01
SKU: CS2967271MPN: HMCP100R3D01UPC/EAN: 786679071526
Eaton molded case circuit breaker accessory motor protection
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton molded case circuit breaker accessory motor protection, Motor circuit protector, 100 A, Three-pole, Frame J-K, 300-1000 A, 600 V, 250 Vdc, Series C, 10-32 English line and load
Attributes
| Amperage Rating | 100 A |
| Frame Size | Frame J-K |
| Magnetic Trip Range | 300-1000 A |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | 10-32 English line and load |
| Type | Motor circuit protector |
| Voltage Max | 600 V, 250 Vdc |