Eaton HMCP100R3WH09
SKU: CS4882844MPN: HMCP100R3WH09UPC/EAN: 786679092606
Eaton molded case circuit breaker accessory motor protection
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton molded case circuit breaker accessory motor protection, Motor circuit protector, Naval label, 100 A, Three-pole, Frame F, 300-1000 A, 600 V, 250 Vdc, Series C, Without
Attributes
| Amperage Rating | 100 A |
| Frame Size | Frame F |
| Magnetic Trip Range | 300-1000 A |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Special Features | Naval label |
| Terminals | Without |
| Type | Motor circuit protector |
| Voltage Max | 600 V, 250 Vdc |