Eaton HMCPS100R3CA10
SKU: CS4882474MPN: HMCPS100R3CA10UPC/EAN: 786679109298
Eaton molded case circuit breaker accessory motor protection




$2,649.64
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton molded case circuit breaker accessory motor protection, Motor circuit protector, 100 A, Three-pole, Electric starters, 2A-2B Left pigtail rear, Frame J-K, 300-1000 A, 600 V, 250 Vdc, Series C, Non-aluminum
Attributes
| Amperage Rating | 100 A |
| Auxiliary Switch | 2A-2B Left pigtail rear |
| Frame Size | Frame J-K |
| Magnetic Trip Range | 300-1000 A |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Terminal Material | Non-aluminum |
| Type | Motor circuit protector |
| Used With | Electric starters |
| Voltage Max | 600 V, 250 Vdc |
| Voltage Max Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4882474 |
|---|---|
| MPN | HMCPS100R3CA10 |
| UPC/EAN | 786679109298 |

