Eaton HMCPS150T4C
SKU: CS4882476MPN: HMCPS150T4CAlternate Part #: 6601C87G56UPC/EAN: 786679232682
Eaton molded case circuit breaker accessory motor protection




$2,547.29
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton molded case circuit breaker accessory motor protection, Series C, F-frame motor circuit protector, 150 A, Three-pole, Electric starters, Frame F, 450-1500 A, 600 V, 250 Vdc, Series C, Line and load, Non-aluminum
Attributes
| Amperage Rating | 150 A |
| Frame Size | Frame F |
| Magnetic Trip Range | 450-1500 A |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Terminal Material | Non-aluminum |
| Terminals | Line and load |
| Type | Series C, F-frame motor circuit protector |
| Used With | Electric starters |
| Voltage Max | 600 V, 250 Vdc |
| Voltage Max Uom | CEL |
Specifications
| SKU | CS4882476 |
|---|---|
| MPN | HMCPS150T4C |
| Alternate Part # | 6601C87G56 |
| UPC/EAN | 786679232682 |

