Eaton HMCPS030H1CA07A09
SKU: CS4882460MPN: HMCPS030H1CA07A09Alternate Part #: SPECIAL596UPC/EAN: 782116119967
Eaton molded case circuit breaker accessory motor protection




$2,435.64
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton molded case circuit breaker accessory motor protection, Motor circuit protector, 30 A, Three-pole, Electric starters, 2A-2B Left pigtail same side, 1A-1B right pigtail opposite, Frame F, 90-300 A, 600 V, 250 Vdc, Series C
Attributes
| Amperage Rating | 30 A |
| Auxiliary Switch | 2A-2B Left pigtail same side, 1A-1B right pigtail opposite |
| Frame Size | Frame F |
| Magnetic Trip Range | 90-300 A |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Type | Motor circuit protector |
| Used With | Electric starters |
| Voltage Max | 600 V, 250 Vdc |
| Voltage Max Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4882460 |
|---|---|
| MPN | HMCPS030H1CA07A09 |
| Alternate Part # | SPECIAL596 |
| UPC/EAN | 782116119967 |

