Eaton HMCPS030H1
SKU: CS4882457MPN: HMCPS030H1Alternate Part #: 6601C86G53UPC/EAN: 786679032756
Eaton molded case circuit breaker accessory motor protection




$1,181.64
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton molded case circuit breaker accessory motor protection, Motor circuit protector, 30 A, Three-pole, Electric starters, Frame J-K, 90-300 A, 600 V, 250 Vdc, Series C, Line and load
Attributes
| Amperage Rating | 30 A |
| Frame Size | Frame J-K |
| Magnetic Trip Range | 90-300 A |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | Line and load |
| Type | Motor circuit protector |
| Used With | Electric starters |
| Voltage Max | 600 V, 250 Vdc |
| Voltage Max Uom | INH |
Specifications
| SKU | CS4882457 |
|---|---|
| MPN | HMCPS030H1 |
| Alternate Part # | 6601C86G53 |
| UPC/EAN | 786679032756 |


