Eaton H39G34T09XCU
SKU: CS4890104MPN: H39G34T09XCUAlternate Part #: H09404UPC/EAN: 786680067730
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer







$14,276.43
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer K-Factor Non Linear Transformer, Ventilated, K-4, Three-phase, PV: 400V, Taps: 2 at -5% FCBN, SV: 400Y/231V, 150°C, 9 kVA, Cu windings, Elec. Shield, Frame: 912B, uses WS38
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | K-4 |
| Frame | 912B |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Kva Rating | 9 kVA |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 400 V |
| Secondary Voltage | 400Y/231 V |
| Special Features | Electrostatically Shielded |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Ventilated transformer |
| Weathershield | WS38 |
Specifications
| SKU | CS4890104 |
|---|---|
| MPN | H39G34T09XCU |
| Alternate Part # | H09404 |
| UPC/EAN | 786680067730 |
