Eaton E65VBL2N
SKU: CS4873774MPN: E65VBL2NUPC/EAN: 782114014257
Eaton E65 series miniature sensor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton E65 Miniature Series Rectangular Body Photoelectric Sensor, dist 20 In., Wired for Either NPN/PNP Transistor Output, 100 mA at 30Vdc, 6.6 Ft. (2m) Cable, 10-30 Vdc input, Short circuit and transient, Diffuse Reflective, 6.6 Ft. (2m)
Attributes
| Cable Type | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Connection | 6.6 ft (2 m) cable |
| Contact Configuration | Wired for either NPN or PNP transistor output |
| Contact Rating | 100 mA at 30Vdc |
| Enclosure Material | ABS plastic |
| Environmental Rating | NEMA 1, NEMA 3, NEMA 4, NEMA 12, NEMA 13, IP66 |
| Input Voltage | 10-30 Vdc |
| Led Indicator | Yes |
| Maximum Dc Current | 100 mA |
| Operating Mode | Diffuse reflective |
| Operating Temperature Max | 122 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | 5 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Protection | Short circuit and transient |
| Sensor Type | Diffuse reflective |
| Switch Type | Photoelectric |
Specifications
| SKU | CS4873774 |
|---|---|
| MPN | E65VBL2N |
| UPC/EAN | 782114014257 |

